• ورود به حساب کاربری
  • ثبت نام
خانه >> بررسی ها >> آموزشی
کد بررسی :1015
  • 1067

اعوجاج هارمونیک کل (THD)

نویسنده:hamidjan
3 سال پیش
  • بررسی ها
  • نظرات کاربران
  • اطلاعات فنی قطعات این بررسی

زمانی که مثلاً یک آمپلیی فایر کار خود را با ورود یک سیگنال صوتی آغاز می کند،سیگنال خروجی ترمینال‌های آمپلی‌فایر، نمونه تقویت‌شده سیگنال ورودی به همراه نویزهای تولیدی توسط آمپلی‌فایر، خواهد بود. همه آمپلی‌فایرها و پروسسورهای صدا، نویزهایی را به سیگنال صوتی اضافه می‌کنند. درواقع THD یا Total harmonic distortion مقدار اختلاف میزان هارمونیک خروجی آمپلی‌فایر به ورودی آن می‌باشد؛ که بانام نویز شناخته می‌شود و با درصد نمایش داده می‌شود. مثلاً عدد THD %0/004 در دفترچه یک آمپلی‌فایر نشان‌دهنده این است که میزان انحراف هارمونیک به میزان 0/004% کل سیگنال خروجی می‌باشد؛ و هرچه این مقدار کوچک‌تر باشد بهتر است و نشان‌دهنده این موضوع است که صدا کمتر دستکاری‌شده است.THD در وسایلی که به‌نوعی سیگنال سینوسی ورودی را دریافت کرده و آن را با توجه به کاربری خود بازپخش می‌کنند; استفاده می‌شود مانند اسپیکرها, آمپلی‌فایرها و ... . تصویر این مقاله مربوط به مقایسه دو اسپیکر می باشد.

سطح نویز و انحراف هارمونیک در یک آمپلی‌فایر باکیفیت، بسیار کمتر از میزان قابل‌شنیدن توسط گوش می‌باشد به‌طوری‌که عمدتاً اصلاً شنیده نمی‌شوند! زمانی که فردی به شما می‌گوید که آمپلی‌فایری با THD با نرخ 0/002% نسبت به آمپلی‌فایری با THD با نرخ 0/05% صدای بهتری دارد، شما می‌توانید مطمئن باشید که آن فرد نمی‌داند چه می‌گوید! افراد زیادی اعتقاددارند که نرخ THD کمتر از 1% قابل‌شنیدن نیست و من هم همچنین اعتقادی دارم. حقیقت این است که علی‌الخصوص در خودرو، آمپلی‌فایر کوچک‌ترین عامل نگرانی شما خواهد بود. بلندگوهایی که استفاده می‌شوند معمولاً با نرخ THD ای در حدود 1 الی 5 درصد ساخته می‌شوند و سابووفرها به‌راحتی نرخ‌های بالاتر از 10% را هم تجربه می‌کنند. همه این‌ها در حالتی است که رزونانس قطعات پلاستیکی و فلزی پنل‌های داخل خودرو هم در نظر گرفته نشده‌اند. پس مشاهده می‌کنید که مقادیر بسیار کوچک THD آمپلی‌فایرها در مقایسه با درایورها اصلاً قابل‌شنیدن و اظهارنظر نمی‌باشند.

تست شنیداری THD:

فایل زیر را دانلود کرده و بادقت گوش کنید.

توجه: برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به گوش، ولووم پخش خود را در حالت 20% از میزان ماکزیمم ولووم پخشتان قرار دهید.

دانلود فایل تست THD

این صدا در هنگام شروع کاملاً خالص و به‌دوراز هرگونه نویزی می‌باشد. در ثانیه 5 سیگنال صوتی با فرکانس 2KHz با THD به نرخ 1% با آن ترکیب می‌شود. در ثانیه‌های بیشتر از 10، به‌منظور ایجاد THD به نرخ 5% لول سیگنال 2KHz به 5% رسانده می‌شود. برای شنیدن تغییرات بین 0 و 1% ممکن است نیاز باشد از هدفون استفاده کنید. زمانی که THD به نرخ 5% رسید به‌وضوح قابل‌شنیدن خواهد بود. اگر صدای پخش‌شده یک موزیک می‌بود، شما به‌سختی قادر بودید تا که 5% نرخ THD را بشنوید. THD با نرخ 1% به‌سختی قابل‌شنیدن می‌باشد و هنگامی‌که با موزیک همراه شود قابل‌شنیدن نخواهد بود.

در این مقاله به شما نشان دادیم که مقدار THD با نرخ 1% چقدر میزان کم و کوچکی می‌باشد و THD‌های با نرخ 0/000… % برای تشخیص کیفیت صدا آن‌هم در خودرو قابل‌استفاده و استناد نمی‌باشد. 

 

 

 

 

 

ارسال پیام

برای گداشتن نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید.

“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
قوانین سایت را مطالعه و قبول دارم
عضویت در خبرنامه سایت
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق