• ورود به حساب کاربری
  • ثبت نام
خانه >> بررسی ها >> روش های نصب
کد بررسی :1023
  • 1497

طرح ابتکاری قاب تویتر

نویسنده:hamidjan
3 سال پیش
  • بررسی ها
  • نظرات کاربران
  • اطلاعات فنی قطعات این بررسی

در ادامه ساخت تویتر قاب روستونی برای استیج جلوی خودروی 206که در مقاله "پایه و استند نگهدارنده تویتر" به آن پرداختیم حال می‌خواهیم تویترهای قسمت سرنشین عقب که بر روی طاقچه عقب نصب می‌شود را بسازیم.

طرحی که در نظر گرفته‌شده یک طرح کاملاً ابتکاری و بسیار ارزان‌قیمت می‌باشد که با مواد دورریختنی ساخته‌شده است.

در ابتدا بیایید ببینیم چرا ما همچنین طرحی را ساختیم و چرا خود تویتر را داخل طاقچه قرار ندادیم.

دلیل اول اینکه قاب نگهدارنده تویتر موجود در پکیج قابلیت تنظیم نداشت و زاویه‌ای ثابت داشت.

تویتر آلپاین ددلاینر ddlinear

دلیل دوم اینکه موقعیت دهی تویتر بر روی طاقچه یعنی اینکه تویتر رو به سقف یا شیشه عقب ماشین قرار داده می‌شود.

نکته آموزشی: در نصب‌های رایجی که تویتر روی طاقچه عقب نصب می‌شود، فرکانس‌های بالای ایجادشده به این دلیل که دارای فرکانس‌هایی با طول‌موج بسیار کوتاه هستند به‌راحتی با برخورد با سقف و شیشه ماشین و سایر موانع یا میرا و تضعیف می‌شوند یا جذب پوشش سقف می‌شوند یا منحرف می‌شوند و به‌هرحال صدا تعدیل و حتی تغییر می‌یابد و یک سری از فرکانس‌ها از دست می‌روند. در ظرافت فرکانس‌های بالا و آن دسته از فرکانس‌هایی که تویتر وظیفه تولیدشان رادارند همین بس که اگر یک برگه دستمال‌کاغذی را روی تویتر قرار دهید کل فرکانس‌های بالای 8 KHz شدت صدا و SPL خودشان را از دست می‌دهند و درواقع فیلتر می‌شوند و شنیده نمی‌شوند! پس بهتر است همیشه تویترها و کلاً همه درایورها رو به سمت گوش شنونده قرار بگیرند تا با کمترین وات بهترین و کامل‌ترین صدا شنیده شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج و با توجه به قیمت و کیفیت بالای تویتر تصمیم بر این شد که از قابی قابل تنظیم جهت و زاویه استفاده شود.

برای ساخت این قاب طرح‌های مختلفی بررسی شد که اولین طرح در نظر گرفته‌شده ساخت یک نمونه پروتوتایپ به کمک طراحی در کامپیوتر و ساخت به‌وسیله پرینترهای سه‌بعدی بود؛ که فایل در کامپیوتر مدل‌سازی و برای دریافت قیمت خدمات پرینت سه‌بعدی به چند واحد خدماتی ارسال شد که باقیمت‌های بالایی برای ساخت با ارزان‌ترین نمونه‌های پرینترهای سه‌بعدی مواجه شدیم که قیمتی حدود دویست هزار تومان برای هر دست قیمت بسیار بالایی بود و کلاً این طرح منتفی شد.
قاب تویتر متحرک و قابل تنظیم

قاب تویتر

در طرح دوم و طرح نهایی که کاملاً به‌صورت انحصاری ایده پردازی، طراحی و ساخته شد, از مواد دورریختنی شامل بطری آب, مام زیر بغل, مقداری چوب mdf به ضخامت 8 میلی‌متر, چسب, چرم باقی‌مانده از پروژه "پایه و استند نگهدارنده تویتر" و سیم قفل کن استفاده کردیم.

مراحل ساخت:

در ابتدای کار شرایط موجود را بررسی کردیم و مشاهده شد قطر بطری آب 0/5 لیتری دقیقه به‌اندازه قطر بیرونی تویتر می‌باشد. پس تویتر پس از نصب به‌راحتی می‌توانست داخل بطری قرار بگیرد به‌طوری‌که سطح بیرونی آن مماس با سطح بطری آب باشد. سپس از همان واشرهای چوبی دایره‌ای که در پروژه "پایه و استند نگهدارنده تویتر" ساخته بودم دو نمونه دیگر ساختم. سپس برای تعیین ارتفاع موردنیاز برای بریدن بطری سه مورد در نظر گرفته شد:

- بایستی کل تویتر دربر گرفته شود

- بتوان بر روی آن توپی تنظیم زاویه را سوار کرد

- اینکه مرکز ثقل کل قاب پس از قرارگیری تویتر در حدود زاویه ایده آلی که قرار بود نصب کنم به‌گونه‌ای انتخاب و تنظیم شود که در راستای محور مرکزی توپی قرار بگیرد تا کمترین فشار به پیچ تثبیت‌کننده موقعیت تویتر وارد شود و به‌اصطلاح قاب کله نکند.

 قاب تویترقاب تویتر

پس از بریدن بطری به‌اندازه موردنظر واشر چوبی را داخل آن قراردادیم و با چسب چرم آن را درجایش ثابت کردیم. سپس سوراخی بر روی بدنه بطری ایجاد کردیم و و سر رزوه دار بطری را هم بریدیم و برای جایگذاری توپی از آن استفاده کردیم و توپی را جایگذاری و چسباندیم.

پس‌ازاین مرحله درب بطری را سوراخ کرده و سیم قفل کن را جایگذاری کردیم. کاربرد سیم قفل کن برای گرفتن سیم می‌باشد بدین‌صورت که پس از قفل‌کردن سیم اگر سر آزاد سیم کشیده شود این کشش به اتصالات تویتر منتقل نمی‌شود و نیروی وارده فقط به نقطه قفل، اعمال می‌شود از آسیب‌های احتمالی به پایه‌های تویتر جلوگیری می‌شود.

قاب تویتر

در ادامه برای بالا بردن استحکام قاب ساخته‌شده,‌داخل آن را با چسب سنگ آغشته کردیم. پس از خشک شدن چسب سنگ قاب بسیار سخت و مستحکم شد.

تا این مرحله قاب تقریباً آماده‌شده و نوبت به چرم کاری آن هست که ابتدا الگوی کاغذی آماده کردیم و سپس گسترده الگو را روی چرم گذاشته و برش موردنیاز را انجام دادیم و سطح خارجی بطری را چسب زده و پس از 15 دقیقه چرم را بر روی آن کشیدیم.

قاب تویتر

قاب تویتر چرمی

حال نوبت به پایه تویتر می‌باشد که از چوب mdf دایره‌ای بریدیم و سوراخ‌هایی برای نصب استند بر روی طاقچه عقب ایجاد کردیم و سپس سر مام زیر بغل را بریدم و یک‌مهره بر رو جداره آن چسباندیم و این مجموعه را در مرکز چوب بریده‌شده چسباندیم و کل آن را با چرم پوشش دادیم.

قاب تویتر diy tweeterقاب تویتر diy tweeterقاب توییتر tweeter cover stand

خوب مجموعه قاب متحرک تویتر با استفاده از مواد دورریختنی و هزینه بسیار ناچیز ساخته و نصب گردید. حال می‌توان تویتر را بدون از دست رفتن فرکانس‌ها دقیقا" به سمت گوش شنونده تنظیم کرد.

قاب و استند چرمی توییتر tweeter stand

 

 

 

 

 

 

ارسال پیام

برای گداشتن نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید.

“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
قوانین سایت را مطالعه و قبول دارم
عضویت در خبرنامه سایت
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق