• ورود به حساب کاربری
  • ثبت نام
خانه >> بررسی ها >> آموزشی
کد بررسی :2024
  • 9238

مقدمه ای بر فیوزها

نویسنده:hamidjan
3 سال پیش
  • بررسی ها
  • نظرات کاربران
  • اطلاعات فنی قطعات این بررسی

به نظر می رسد که خیلی از مردم واقعاً نمی دانند که کار فیوز چیست و چه می کند! و ضرورت استفاده از آن چیست؟! این مقاله به شما کمک می‌کند تا فیوزها را درک کنید و تبعات استفاده از فیوزهایی با میزان بالاتر از حد تعیین‌شده توسط تولیدکننده (برای دستگاه‌های الکتریکی) را متوجه شوید. در متن پیش رو تمامی انواع فیوزها و نگه‌دارنده فیوزهای متداول استفاده‌شده در سیستم صوتی خودروها و کاربرد و ارجحیت هرکدام نسبت به دیگری توضیح داده می‌شود.

عملکرد:

فیوزها به دو دلیل در مدارهای الکتریکی وارد می‌شوند:

- برای محافظت سیمی که منبع برق را به دستگاه الکتریکی متصل می‌کند.

- جهت حفاظت از لوازم الکتریکی

تولیدکنندگان لوازم الکتریکی ظرفیت فیوزها را به‌گونه‌ای انتخاب می‌کنند که پیش از آسیب رسیدن به دستگاه یا زمانی که قطعه الکتریکی پیش از حد لزوم جریان بکشد، مدار را قطع کنند. اگر از فیوزی غیر از استاندارد مشخص‌شده استفاده شود، کوچک‌ترین اشتباه در هنگام نصب دستگاه الکتریکی ممکن است موجب بروز فاجعه‌ای شود. اگر در دستگاهی که نشان استاندارد دارد، قصد تعویض فیوز موجود را با فیوزی با مقدار ظرفیت بالاتر داشتید، این را در نظر بگیرید که آیا شما متخصص برق هستید و از مهندسی که این وسیله را طراحی کرده بیشتر می‌دانید؟

زمانی که شما از فیوز مناسب در مدار استفاده می‌کنید در صورت بروز مشکل شما فقط یک فیوز ارزان‌قیمت را از دست می‌دهید و در مقابل، وسیله الکتریکی گران‌قیمت شما حفظ خواهد شد.

خصوصیات اولیه:

دو ویژگی اصلی برای فیوزها وجود دارد:

- فیوزها بر اساس مقدار آمپر دسته‌بندی می‌شوند نه بر اساس وات! پس اگر روی یک فیوز عدد 30 را مشاهده کردید، این عدد مقدار آمپر فیوز را نشان می‌دهد نه وات آن را. البته ممکن است ولتاژ کاری فیوز هم بر روی آن درج می‌شود.

- ولتاژ. این ویژگی زمانی که یک فیوز سوخته را با نمونه مشابهش تعویض می‌کنید اهمیتی ندارد. فیوزهای استفاده‌شده در خودروها عموماً کمتر از 100 ولت می‌باشند و اگر شما قصد استفاده از فیوز خودرویی با ولتاژ پایین در مداری که ولتاژ اصلی آن 220 ولت است رادارید، این امر موجب ایجاد یک تهدید بزرگ می‌شود.

زمانی که فیوزی می‌سوزد، گپی به‌اندازه کافی بزرگ ایجاد می‌کند به‌طوری‌که ولتاژ به‌صورت حتی جرقه نمی‌تواند بین دو ترمینال فیوز برقرار شود. یک فیوز ولتاژ پایین مانند فیوز (AGU) ممکن است قادر به ایجاد یک گپ مناسب برای کنترل جرقه نباشد که این می‌تواند منجر به ادامه شارش جریان شود (جریان به‌صورت جرقه عبور می‌کند) و ممکن است منجر به بروز آتش‌سوزی شود. پس فیوزهای ولتاژ پایین نباید به‌جای فیوزهای ولتاژ بالا استفاده شوند. برای جلوگیری از آتش‌سوزی، فیوزهای ولتاژ بالا با سیلیکا (ماسه) پر می‌شوند تا جرقه را سرد و خفه کنند؛ که این مورد را برای فیوزهای ولتاژ پایین صدق نمی‌کند. فیوز ولتاژ پایین با توجه به مطابقت بسیاری که با فیوز ولتاژ بالا در اندازه و جریان دارد ولی مطلقاً جایگزین مناسبی برای آن نخواهد بود.

fuse فیوز

مثال: در مدار شکل A، یک سیستم ساده وجود دارد. شما نیاز به برقراری اتصال از قطب مثبت 12 ولت باتری تا قطب مثبت آمپلی‌فایر دارید. نکته مهم این است که سیم A به‌هیچ‌وجه محافظت نشده است که اگر به هر طریقی به زمین اتصال کوتاه شود، سیم یا باتری ممکن است آسیب ببیند یا باعث آتش‌سوزی شود. به همین دلیل است که مقدار سیم از فیوز تا باتری باید کوتاه باشد که بیشترین مقداری که توصیه می‌شود حداکثر 45 سانتی‌متر است و فیوز موجود در مدار، از باقیمانده سیم محافظت می‌کند. این سیم از جلو تا عقب خودرو امتداد دارد و فیوز بر اساس گیج سیم یا بهترِ بگوییم گیج کابل استفاده‌شده انتخاب می‌شود.

اگر آمپلی‌فایر فیوزی نداشته باشد، برای محافظت آمپلی‌فایر از فیوز مجزای بیرونی استفاده می‌شود. اگر شما تنها یک آمپلی‌فایر دارید، فیوز مستقر بر روی باتری را می‌توان به‌عنوان محافظ کابل و آمپلی‌فایر نیز استفاده نمود.

مقدار آمپر فیوزها را باید مطابق پیشنهاد سازنده آمپلی‌فایر یا مقداری مساوی یا کمتر از ماکزیمم جریانی که برای گیج کابل مورداستفاده شما پیشنهادشده، انتخاب نمود.

fuse فیوزشکل A

در مدار شکل B قضیه مقداری پیچیده می‌شود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید سیم A جهت ارسال ولتاژ به فیوز در 45 سانتی‌متری باتری استفاده می‌شود. سیم A به‌اندازه کافی برای انتقال اختلاف‌پتانسیل و ولتاژ به هر دو آمپلی‌فایر ظرفیت دارد. چهار سیم به‌عنوان سیم‌های انتقال برق در این مثال استفاده‌شده‌اند. فیوز A با مقدار مناسب جهت محافظت از سیم B انتخاب می‌شود. هر فیوزی با مقدار کمتر از 125 آمپر، مناسب برای محافظت از یک سیم گیج 4 هست. فیوز B از سیم C و فیوز C از سیم D محافظت می‌کند.

fuse فیوزشکل B

در اکثر مواقع سایز سیم در نقطه توزیع و در تقسیم‌ها کاهش پیدا می‌کند، هر زمان که سایز سیم کاهش می‌یابد شما نیاز با اضافه کردن یک فیوز در مدار (در نقطه توزیع) جهت محافظت از سیم کوچک‌شده دارید. در زیر جزییات بیشتری در مورد تغییر سایز سیم‌ها آمده است.

به مثال زیر توجه کنید:

کابل A بدون محافظ است برای همین فیوز 125 آمپری در نزدیک‌ترین مکان ممکن نسبت به باتری قرارداد.

کابل B با فیوز 125 آمپر محافظت‌شده که حداقل باید گیج 4 باشد. این کابل، بلوک تقسیم و توزیع جریان را تغذیه می‌کند.

کابل C از بلوک تقسیم، جریان و ولتاژ می‌گیرد و تا زمانی که کابل آن گیج 4 است نیازی به فیوز ندارد و فیوز اصلی از آن حفاظت می‌کند.

کابل D، کابل کوچک‌تری است که از بلوک تقسیم جریان دریافت می‌کند ولی چون سیم آن گیج 8 است، فیوز اصلی نمی‌تواند در مقابل اتصال کوتاه از آن محافظت کند. اگر کابل گیج 8 به زمین وصل شود خواهد سوخت و این شرایط بسیار ناایمن است.

fuse فیوز

 فیوز A از سیم E حفاظت می‌کند. اگر سیم گیج 8 باشد و فیوز 80 آمپر یا کمتر باشد، سیم احتمالاً در مقابل حوادث احتمالی حفاظت می‌شود.

فیوز B از کابل F که گیج 6 است حفاظت می‌کند. کابل گیج 6 بیش از کابل گیج 8 جریان عبور می‌دهد. هر فیوز 80 آمپر یا کمتر می‌تواند از آن حفاظت کند. فیوزهای AGU بزرگ‌تر از 80 آمپر معمولاً وجود ندارد به همین دلیل برای جریان‌های بیش از 60 آمپر مناسب نیستند.

اگر از AGU بیش‌تر از 60 آمپر استفاده کنید، آن‌هم درجایی که جریان کاری بیش از 60 آمپر هست، انتظار می‌رود جا فیوزی و فیوز هولدر قبل از عمل کردن فیوز، ذوب شود.

کابل G سیم کوچکی است. گاهی اوقات بعضی‌ها می‌خواهند که یک فن یا هر وسیله کم جریانی را در عقب ماشین خود راه‌اندازی کنند. اگر سیم به‌اندازه گیج 16 یا 18 کوچک باشد، هیچ فیوز AGU مناسبی وجود نخواهد داشت. شما به فیوز 7.5 آمپری یا کمتر برای حفاظت از سیم نیاز خواهید داشت. راه بهتر استفاده از کابل گیج 14 یا بزرگ‌تر و فیوز AGU 10 آمپری خواهد بود.

بعضاً به علت کم بودن ترمینال‌های بلوک تقسیم، کابلی کوچک (کابل I) را با یک کابل بزرگ‌تر (کابل H) استفاده می‌کنند. این کابل کوچک‌تر نیاز به یک جافیوزی یا هولدر فیوز، در نزدیک‌ترین بلوک تقسیم دارد. اگر کابل I به زمین متصل گردد و فیوز نداشته باشد، کابل قطعاً می‌سوزد.

استفاده از چندین سیم کوچک به‌جای یک کابل بزرگ:

بعضاً به‌جای یک کابل گیج 4 از چندین سیم گیج 14 استفاده می‌شود، این روش اگر ظرفیت جریان عبوری در نظر گرفته شود، مناسب است. ولی مشکل زمان فیوز گذاری پیش می‌آید. یک کابل گیج 4 می‌تواند جریان 125 آمپری را کنترل کند ولی سیم گیج 14 مقدار 15 آمپر را کنترل می‌کند. اگر رشته‌ای از سیم گیج 14 به زمین وصل شود فیوز 125 آمپری عمل نمی‌کند در عوض سیم می‌سوزد. برای حفاظت از سیم چند رشته‌ای بایستی از فیوز 15 آمپری با هولدرهای مجزا (هر سیم فیوز خودش را دارد) استفاده شود.

سایز فیوزهای پیشنهادی :

ماکزیمم مقدار فیوز پیشنهادی

گیج سیم

 400  آمپر  00
325  آمپر 
250  آمپر
200  آمپر  
125  آمپر 
80  آمپر 
50  آمپر 
30  آمپر  10 
20  آمپر  12 
15  آمپر 14
7.5  آمپر 16

 

دقت شود: مقادیر نرخ فیوز داده‌شده مقادیر ماکزیمم ظرفیت فیوز برای هر گیج از کابل یا سیم داده‌شده است. استفاده از فیوزهایی با ظرفیت کمتر از مقدار موجود در جدول برای هر گروه از کابل‌ها ایمن‌تر هست.

زمان عمل کردن فیوز:

 فیوزها انواع مختلفی دارند و معمولاً فیوزها زمانی که به حداکثر میزان جریان خود می‌رسند، نمی‌سوزند! طوری طراحی‌شده‌اند که جریان را بدون عمل کردن فیوز، عبور دهند. یک فیوز تحت شرایط متفاوتی می‌سوزد. فیوز می‌تواند مقداری بیش از توان خودش را در زمان کوتاهی عبور می‌دهد به‌طور مثال تقریباً 10 دقیقه یا بیش‌تر طول می‌کشد تا فیوز در 25% بیشتر از حد مجاز جریانش بسوزد.

مثلاً فیوز 20 آمپر می‌تواند به‌اندازه 40 آمپر در مدت 5 دقیقه عبور دهد.

شکل زیر گرافی را نشان می‌دهد که نمایانگر مدت‌زمانی تقریبی است که طول می‌کشد یک فیوز ANL بسوزد. اطلاعاتی که برای ترسیم گراف استفاده می‌شود را بر روی وب‌سایت Bussmann که یک سایت تولیدکننده طیف وسیعی از فیوزها می‌باشد را می‌توان دید. برای فیوز 100 آمپری در حدود 10 ثانیه طول می‌کشد که فیوز در دو برابر جریان مجازش بسوزد و 0.1 ثانیه طول می‌کشد که با جریان 1000 آمپری بسوزد و اگر جریان 200 آمپر را برای مدت بیش از 10 ثانیه عبور دهد، فیوز می‌سوزد و اگر کابل به زمین متصل باشد، جریان عبوری زیاد خواهد بود و فیوز به‌سرعت می‌سوزد.

نمودار فیوز fuse

فیوزهای سوخته:

در شکل زیر 3 فیوز 15 آمپری را مشاهده می‌کنید. فیوز سمت چپ سالم است و عنصر سوختنی داخلش کاملاً سالم است. فیوز سمت راست نیم‌سوز شده است و فیوز پایینی یک فیوز سوخته می‌باشد. هر چه میزان جریان عبوری بیشتر شود آسیب به فیوز و هولدر آن بیشتر می‌شود.

fuse فیوز

 در شکل زیر یک فیوز شیشه‌ای را قبل و بعد از سوختن می‌بینید. معمولاً فیوز شیشه‌ای سوخته مانند شکل زیر به نظر می‌رسد ولی مواقعی هست که صرفاً یک ترک کوچک ایجاد می‌گردد که باید فیوز را در نور گرفته و آن را بررسی کرد. در فیوزهای ارزان‌قیمت AGU عنصر سوختنی از قسمت انتهایی آن تخریب می‌شود و فیوز به‌صورت قطع و وصل جریان را عبور می‌دهد.

fuse فیوز

 این تصویر یک فیوز ANL سوخته است برخلاف باقی فیوزها که شما درون آن را می‌توانستید ببینید، شما نمی‌توانید سالم بودن یا سوخته شدن فیوز را ببینید. اگر پیش از نصب، فیوز را ندیده باشید، بدون مولتی متر سخت می‌توان از روی ظاهر آن گفت که فیوز سوخته است.

fuse فیوز

آزمایش فیوزها:

 چندین روش برای آزمایش فیوزها وجود دارد. برای آزمایش یک فیوز در یک مدار با استفاده از ولت‌متر، بایستی پراب‌های ولت‌متر را به دو سر فیوز وصل کرد و ولت‌متر را روی حالت نمایش ولتاژ DC قرارداد. مقداری که خوانده می‌شود باید عدد صفر ولت باشد.

fuse فیوز

 زمانی که شما فیوز را در یک مدار چک می‌کنید و از ولت‌متری که روی حالت ولتاژ DC تنظیم‌شده است استفاده می‌کنید عملکرد برق سیستم در هنگام آغاز تست فیوز و اعمال ولتاژ می‌بایست به‌مانند شرایط نرمال کار با سیستم باشد. این بدان معنی است که قصد دارید ببینید آیا ولتاژی از آن عبور می‌کند یا خیر.

 فیوز زمانی ولتاژ دارد که سوییچ ماشین باز باشد اگر روی این حالت نیست نباید ولتاژی را نشان دهد. حتی اگر سوخته باشد. اگر ولت‌متر عددی به‌مراتب بزرگ‌تر از حدود صفر را نشان داد، فیوز را از مدار جدا کنید. و در خارج از مدار چک کنید. برای این حالت ولت‌متر را روی حالت اهم قرار دهید و ابتدا دو سر پراب‌ها را به هم بزنید بایستی عددی کمتر از یک اهم را مشاهده کنید و سپس پراب‌ها را به دو سر فیوز بزنید و باز باید عددی مشابه حالتی که دو پراب را به هم زدید را مشاهده کنید. اگر عددی مشابه وقتی‌که دو سر پراب از هم جدا هستند و به هیچ جا متصل نیستند را خواندید، بدانید فیوز خراب است.

برای آزمایش فیوزهایی با پوشش پلاستیکی در داخل مداربسته، دو سر پراب را به نقاط فلزی موجود روی بدنه فیوز اتصال دهید و وقتی‌که فیوز پلاستیکی خارج مدار بود پراب‌ها را به پایه‌های آن اتصال دهید.

فیوزهای پلاستیکی:

فیوزهای ATC/ATO:

fuse فیوز 

فیوزهای تصویر زیر نمونه‌هایی از فیوزهای ATC/ATO می‌باشند. فیوز سمت چپ یک فیوز 40 آمپری است و فیوز سمت راست فیوزی 15 آمپری است. این فیوزها بر اساس رنگ دسته‌بندی و کدگذاری می‌شوند. البته معنای رنگ‌ها با توجه به تولیدکننده می‌تواند متفاوت باشد. ولی عموماً چندرنگ اصلی (آبی، قرمز، زرد، نارنجی و ...) مشخص‌کننده ظرفیت فیوزها هستند. این نوع فیوزها، فیوزهای پیش فرضی هستند که در خودروها برای محافظت مدارهای الکتریکی آن استفاده می‌شوند.

fuse فیوز

بسیاری از مردم هنگام نصب تجهیزات صوتی ادعا دارند که چون فیوز هولدر ندارند از فیوز استفاده نمی‌کنند. یک‌راه موقتی استفاده از ترمینال‌های مخصوصی است که به اسپیکرها متصل می‌شوند و به‌راحتی در دسترس هستند، می‌توان به‌طور موقتی به‌عنوان اتصال‌دهنده فیوزها استفاده کرد و برای ایمنی بیشتر از پوشش‌های پلاستیکی برای جلوگیری از برخورد فلزها استفاده کنید.

fuse فیوز

فیوزهای ATM:

 این فیوزها به‌صورت گسترده در خودروها و پخش‌ها استفاده می‌شوند و در سایزهای 2 تا 30 آمپر موجود هستند و بر اساس رنگشان دسته‌بندی می‌شوند. فیوز شکل پایین یک نمونه 7.5 آمپری است و اسم فنی این فیوزها ATM است. ولی عموماً آن را mini-ATC یا mini-ATO می‌نامند.

fuse فیوز

تصویر بعدی فیوز low profile که به (ATM-LP) هم معروف است را نشان می‌دهد. که رونق زیادی در ماشین‌های جدید دارند.

fuse فیوز

MAXI fuse:

این نوع فیوز معمول‌ترین مدل فیوزهای ATO/ATC می‌باشند و برای جریانی بین 20 تا 80 آمپر مناسب می‌باشند. به عقیده ما این نوع فیوز بهترین انتخاب برای آمپلی‌فایرهای با جریان 40 تا 80 آمپر است.

fuse maxi فیوز

فیوزهای شیشه‌ای:

AGC fuse:

 تصویر زیر دو نوع فیوز AGC را نشان می‌دهد. این نوع فیوزها ¼x1 ¼ اینچ هستند. این نوع فیوزها عموماً در ماشین‌های قدیمی‌تر استفاده می‌شدند. در تصویر زیر دو فیوز نشان داده‌شده شکل فیزیکی یکسانی دارند ولی ازلحاظ توان مقاومتی عنصر سوختنی داخلشان متفاوت هستند. فیوز سمت چپ نمونه 30 آمپری و سمت راستی نمونه 5 آمپری هست.

فیوز fuse

فیوزهای 5x20 mm:

 این نوع فیوز در ماشین‌ها زیاد استفاده نمی‌شوند ولی در سیستم‌های خانگی به‌وفور وجود دارند. فیوز سمت چپ در تصویر زیر این فیوز را نشان می‌دهد.

AGU fuses:

 بزرگ‌ترین فیوز در تصویر زیر از این نوع است و قابل‌استفاده در جریان 10 تا 80 آمپر است. این فیوزها برای حفاظت از سیم‌های برق کوچک از ولتاژهای کم تا بالا کاربرد دارد و همین‌طور برای حفاظت آمپلی‌فایرهایی تا توان 750 وات استفاده می‌شوند.

فیوز fuse

از چپ به راست: فیوز 5x20mm و فیوز AGC و فیوز AGU

فیوز هولدرهای  AGU:

 استفاده از هولدرهای واترپروف برای این نوع فیوزها توصیه نمی‌شود چراکه حرارت تولیدشده توسط فیوز خارج نمی‌شود و عملکرد صحیح فیوز را مختل می‌کند. استفاده از هولدرهای روباز کمک می‌کند که این مشکل رفع شود.

فیوز fuse

 تصویر دیگر نیز نوع دیگری از فیوز هولدرهای واترپروف متداول است که مشکل‌زا است.

fuse فیوز

تصویر بعدی هولدری است که با سر فلزی خود به‌خوبی فیوز را در برمی‌گیرد و مقاومت کمی در محل برخورد ایجاد می‌کند.

فیوز fuse

خیلی از فیوز هولدرها از پیچ‌هایی برای نگه‌داشتن کابل استفاده می‌کنند. همان‌طور که از تصویر مشخص است کابل از داخل بوش آن عبور می‌کند و سپس درپوش بر روی آن بسته می‌شود و سیم را محکم در برمی‌گیرد و یک اتصال عالی را ایجاد می‌کند.

fuse فیوز

فیوز fuse

تصویر بعدی بدترین نوع فیوز هولدر را نشان می‌دهد که از یک پیچ برای اتصال کابل و ترمینال برنجی فیوز استفاده می‌کند. چراکه مقاومت را بالا می‌برد و باعث تولید حرارت می‌شود. تصاویر دوم و سوم استفاده از بوش‌هایی را نشان می‌دهد که اجازه می‌دهند از کابل‌های کوچک‌تر هم بتوان استفاده کرد که البته قطعه اضافه‌شده مقاومت مضاعفی را ایجاد می‌کند.

تصویر سوم نشان می‌دهد که سیم به خاطر حرارت زیاد چه وضعی پیداکرده است. درست است که سیم را کاملاً در جای خود محکم نگه می‌دارد ولی حرارت و قوس‌های الکتریکی آسیب‌رسان هستند. ترمینال‌های حالت قبل بهتر هستند و تفاوت قیمت زیادی هم ندارند.

fuse فیوزفیوز fuse

fuse فیوز

علائم نقصان در فیوزهای AGU:

 زمانی که آمپلی‌فایر شما کار نمی‌کند باید ولتاژ دو سر ترمینال‌های آمپلی‌فایر را بررسی کنید. روند این کار معمولاً به دو روش زیر انجام می‌شود:

روش اول: ولت‌متر را روی حالت DC قرار دهید. پراب سیاه- منفی را به ترمینال منفی آمپلی‌فایر متصل کنید.(نه جایی که سیم گراند به ماشین وصل است). پراب قرمز-مثبت را به ترمینال مثبت آمپلی‌فایر (نه سیم یا فیوز بلوک تقسیم) وصل کنید. حال شما وقتی‌که ماشین خاموش است، مقدار 12 ولت را باید بخوانید. در غیر این صورت فیوز باتری یا بلوک تقسیم سوخته است.

روش دوم: پخش را روشن کنید. آمپلی‌فایر به‌وسیله سیم ریموت روشن خواهد شد. پراب قرمز را روی ترمینال مثبت آمپلی‌فایر قرار دهید، اگر ولتاژ زیر 11 ولت باشد، شما نیاز به چک کردن کابل‌های انتقال‌دهنده ولتاژ تا آمپلی‌فایر دارید حتی اگر خیلی کوتاه باشند. این شامل تمامی اتصالات باتری، فیوز هولدرها و تمامی اتصالات در مسیر نیز می‌شود. اگر در حین انجام این تست دریافتید که ولتاژ زمانی که پخش روشن است افت می‌کند و زمانی که خاموش است خیر، احتمالاً فیوز AGU شما ایراد دارد.

هولدرهای فیوز MAXI:

 انواع مختلفی از فیوزهای MAXI وجود دارد. یکی از بهترین انواع آن پیچی دارد که فشاری مناسب بر روی پایه‌ها برای تضمین کمترین مقاومت ممکن اعمال می‌کند. فیوز هولدر زیر از خانواده فیوزهای ATC/ATO می‌باشد. این نوع فیوز عملکرد خوبی دارد ولی فیوزی ایدئال برای نصب در سیستم صوتی خودرو نیست.

فیوز fuse

عکس بعدی نوعی فیوز هولدر است که بسیار پرکاربرد است. فنر تعبیه‌شده در این هولدر به‌اندازه نمونه‌های پیچ‌دار، فیوز را محکم نگه نمی‌دارد ولی اکثر اوقات که میانگین جریان نزدیک به ظرفیت فیوز نباشد می‌توان از آن استفاده کرد.

fuse فیوز

ANL/ANE fuse:

 این نوع فیوزها پراستفاده‌ترین نوع در سیستم‌های صوتی ماشین هستند. به آن‌ها فیوزهای لیفتراکی هم گفته می‌شود. این فیوزها معمولاً از 35 تا 750 آمپر موجود هستند. در تصویر یک فیوز ANL 200 آمپری نشان داده‌شده است. در این هولدر هیچ ترمینالی برای گرفتن کابل وجود ندارد و کابل بایستی به‌وسیله کابل شو به آن متصل شود.

فیوز fuse

اگر مطالب قبلی را مطالعه کرده باشید شکل زیر یک مشکل جدی را نشان می‌دهد. برای فیوز 200 آمپری از سیم گیج 6 استفاده‌شده است. البته خطری اینجا نیست چون این فعلاً فقط یک عکس است ولی فکرش را بکنید اگر این تصویر عملیاتی شود چه خطراتی را به دنبال خواهد داشت ولی به‌هرحال این ترکیب به‌هیچ‌وجه توان حفاظت از وسایل الکترونیکی خودرو را ندارد.

fuse فیوزفیوزهایی در این سایز و این شکل شامل دسته‌های MIDI و AMI و mini-ANL هستند. در تصویر زیر فیوز نشان داده‌شده دارای یک LED آبی است که در زمان سوختن فیوز روشن می‌شود.

فیوز fuse

fuse فیوز

تصویر بعدی تفاوت سایز ANL و mini-ANL را نشان می‌دهد.

فیوز fuse

MEGA/AMG bolten fuses:

 این فیوزها عمومیت چندانی در خودرو ندارد ولی برای موارد خاص جهت حفاظت از جریان‌های بالا و سیستم‌های صوتی SPL استفاده می‌شوند و در سایزهای 100 تا 250 آمپر در دسترس هستند. این نوع فیوز به کابل شو نیاز دارد.

fuse فیوز

در تصویر بعدی تفاوت سایز فیوزهای MEGA و ANL را مشاهده می‌کنید.

فیوز fuse

نکاتی در مورد فیوزهای سوخته:

اغلب اوقات مردم زمانی که فیوزی می‌سوزد، آن را با فیوزی مشابه تعویض می‌کنند و در صورت سوختن مجدد فیوز، آن را با نمونه با ظرفیت بیشتر تعویض می‌کنند. آن‌ها به این موضوع فکر نمی‌کنند که یک اشکالی در مدار یا آمپلی‌فایر یا مسیر سیم‌کشی وجود دارد که باعث سوختن فیوز می‌شود. پس پیدا کردن علت سوختن فیوز اولین کاری است که بایستی پس از سوختن فیوز انجام دهید.

اگر شما یک دستگاه الکترونیکی مانند آمپلی‌فایر داشته باشید که برای مدت زیادی با فیوز نصب‌شده در مسیر آن بدون مشکل کارکرده است، اگر به ناگاه فیوزش بسوزد، آن را با نمونه مشابه تعویض نکنید! و آن را به‌صورت موقتی با نمونه‌ای با نصف ظرفیت فیوز اولیه تعویض کنید. به‌طور مثال اگر شما یک آمپلی‌فایر 200 واتی دارید و از فیوز 30 آمپری استفاده می‌کنید، پس از سوختن فیوز آن را با نمونه 15 آمپری تعویض کنید. پخش را روشن کنید و ولووم پخش را کاملاً کم کنید. اگر فیوز مجدداً در این حالت هم سوخت، احتمالاً یا اشکالی در سیم‌کشی یا اسپیکرها وجود دارد. اگر سوختن فیوز در حالتی که ولووم پخش کاملاً بسته است نیز اتفاق افتاد، حتماً اتصال کوتاهی در سیم‌کشی یا اسپیکرها اتفاق افتاده است.

توصیه‌های پایانی:

- هیچ‌وقت از فیوزی با ظرفیت بیشتر از مقداری که برای یک وسیله الکترونیکی توصیه‌شده استفاده نکنید.

- از سایز و ظاهر فیوز نمی‌توان ظرفیت آن را سنجید.

- اگر یک فیوز مثلاً 30 آمپری در جای یک فیوز 5 آمپری قابل‌نصب است این اصلاً به آن معنی نیست که می‌تواند جایگزین آن شود!

امیدواریم این مقاله توانسته باشد نگاهی کلی به کاربرد فیوز و نحوه عملکرد آن در مدارهای الکتریکی به شما داده باشد. در مقالات بعدی شمارا با فیوزها بیشتر آشنا خواهیم نمود. از دوست خوبم perry babin به خاطر این مقاله خوبشان تشکر می‌کنیم.

 

ارسال پیام

برای گداشتن نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید.

“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
قوانین سایت را مطالعه و قبول دارم
عضویت در خبرنامه سایت
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق