• ورود به حساب کاربری
  • ثبت نام
خانه >> بررسی ها >> آموزشی
کد بررسی :2038
  • 2241

آشنایی با درگاه اپتیکال

نویسنده:hamidjan
3 سال پیش
  • بررسی ها
  • نظرات کاربران
  • اطلاعات فنی قطعات این بررسی

"درگاه اپتیکال" ، "کابل های نوری" ، "ارتباط دیجیتالی" و "انتقال بدون تغییر اطلاعات صوت "اینها جملاتی مرتبط با هم هستند و نوید شنیدن صدایی برتر را می دهند. همانطور که می دانید ما در عصر دیجیتال به سر می بریم و اطلاعات صوتی ما هم به صورت دیجیتالیزه شده به دست ما میرسند و دیگر خبری از نوار کاست یا صفحات گرامافون یا دیگر سورس های آنالوگ به صورت عمومی نیست. سی دی های صوتی، فلش ها ، رادیو ماهواره ای و موبایل ها همگی اطلاعات صوت را به صورت دیجیتالی و در واقع به صورت صفر و یک به دست ما می رسانند. ولی باز هم در آخر مسیر صدا بایستی به صورت آنالوگ و به صورت موج های سینوسی تبدیل شود تا بوسیله اسپیکرها قابل پخش باشند پس باید پردازش هایی روی صدا و اطلاعات سیگنال صوتی ورودی انجام شود.

اطلاعات صوتی دیجیتال از سورس پخش کننده صدا، که ما در اینجا منظورمان پخش خودرو می باشد، به وسیله مدارهای الکترونیکی داخل پخش که به آنها DAC گفته می شود و مخفف DIGITAL to  ANALOGE CONVERTER می باشد، تبدیل به اطلاعات صوتی آنالوگ و سینوسی می شوند . سپس این اطلاعات آنالوگ شده توسط آمپلیفایرها تقویت می شوند.

هرچه کیفیت مدار DAC بهتر و بالاتر و از تکنولوژی بهتری برخوردار باشد فایل آنالوگ ایجاد شده وفاداریه بیشتری نسبت به سورس اولیه صدا خواهد داشت. اطلاعات صدا تا از حالت دیجیتال خوانده و دیکد شود و تا لحظه ای که از اسپیکرها پخش شود، می تواند دچار تغییرات زیادی شود. در این مسیر قطعات زیادی بر روی صدا می توانند تاثیر بگذارند. در یک پکیج ساده صوتی که شامل پخش CDدار ، آمپلیفایر و اسپیکر می باشد ، اگر خودمان را جای فایل صوتی و سیگنال صدا بگذاریم و بخواهیم مسیری که صدا طی می کند تا شنیده را با هم طی کنیم به طور معمول به این صورت خواهد بود :

- کیفیت و برق رسانی کافی به قطعات مصرف کنند برق

- کیفیت CD مورد استفاده ،

- کیفیت و فرمت و بیت ریت فایل صوتی 

- کیفیت هد و لنزهای خواننده اطلاعات CD 

- مدارهای تبدیل کننده سیگنال دیجیتال به آنالوگ DAC

-  کیفیت اتصالات و لحیم کاری و قطعات داخلی پخش

- کیفیت پورت های خروجی پخش

- کیفیت کانکتور و اتصالات کابل RCA

- کیفیت کابل RCA

- پورت های ورودی RCA آمپلیفایر

- کیفیت اتصالات و لحیم کاری قطعات در بورد آمپلیفایر

- کیفیت و تلرانس های قطعات و خازنها و رگولاتورهای جریان و استیبل کننده های ولتاژ آمپلیفایر

- کیفیت و طراحی صحیح و کلاس آمپلیفایر برای تقویت سیگنال صوتی

- میزان THD و تاثیرگذاریش بر روی سیگنال صوتی

- دمای کاری آمپلیفایر

- ترمینال های خروجی آمپلیفایر برای اتصال سیم های اسپیکر

- نحوه اتصال سیم های اسپیکر به ترمینال آمپلیفایر 

-  جنس سیم های اسپیکر

-  نحوه اتصال سیم اسپیکر به ترمینال های اسپیکر

- کیفیت عملکرد خود اسپیکر در تبدیل سیگنال سینوسی الکتریکی به حرکت مکانیکی اسپیکر برای تولید امواج صدا

- آکوستیک محیط 

-  زاویه اسپیکر نسبت به گوش ما

همانطور که دیدید صدا مسیری طولانی را طی می کند تا به گوش ما برسد. در این بین می توانیم با بهتر کردن هر کدام از قطعات این مسیر صدای بهتری بگیریم. که یکی از آنها می تواند جایگزین کردن کابل RCA با کابل دیجیتال یا اپتیکال می باشد.

علت بهبود با تعویض کابل RCA با کابل اپتیکال و دیجیتال چیست؟

در خودرو معمولا کابل های RCA حدودا 5 متر هستند و سیگنال صوتی و سینوسی را از پخش تا آمپلیفایر منتقل می کنند. در این بین نویزهای محیطی می توانند بر روی آن اثر بگذارند یا کیفیت سیم مس داخل آن می تواند کاملا بر روی سیگنال صوتی تاثیرگذار باشد . تاثیراتی مانند انواع پیک، از دست رفتن برخی جزئیات صدا ، عدم آرامش در صدا که موجب میشه نتوانیم مدت طولانی موزیک گوش بدیم و ... . در این میان هم کابل های RCA خوب یا خیلی خوب، قیمت های بسیار گزافی دارند قیمتهایی میلیونی !! اما وقتی از کابل اپتیکال استفاده می کنیم چند تغییر را مشاهده خواهیم کرد. کابل اپتیکال یک کابل نوری می باشد البته شرکت های مختلف روشهای مختلفی برای انتقال دیجیتالی صدا ابداع کرده اند که مخصوص خودشان می باشد و عمومی نیست ولی کابل اپتیکال یک کابل عمومی و جنرال می باشد. وقتی از کابل اپتیکال استفاده می کنیم سیگنال صوتی به صورت دیجیتال و صفر و یک منتقل می شود. یعنی اگر کابل آسیب ندیده باشد سیگنال عبور می کند. پس یا سیگنال کامل منتقل می شود  یا اصلا منتقل نمی شود (صفر و یک). ولی تغییر نمی کند، کم و زیاد نمی شود. طول این کابلها می تواند خیلی طولانی باشد.  و قیمت بسیار پایینی هم دارند و با یک تک کابل شما کل سیگنال صوتی مربوط به اسپیکرهای جلو ،عقب و ساب را منتقل می کنید در صورتیکه در هنگام استفاده از کابلهای RCA بایستی سه جفت کابل کشیده شود.

نکاتی پیرامون استفاده از کابل اپتیکال :

برای استفاده از کابل اپتیکال یک سری پیش نیاز بایستی داشته باشیم :

1. پخش بایستی خروجی اپتیکال داشته باشد. که با کلمه OPT مشخص می شود.

2. معمولا در هنگام استفاده از کابل اپتیکال فقط می توان از CD استفاده نمود در واقع دیگر نمی شود از فلش یا رادیوی پخش استفاده نمود پس اگر نیاز به استفاده از امکانات دیگر پخش را دارید بایستی کابل RCA هم در کنار کابل اپتیکال کشیده شود.

3. وقتی از کابل اپتیکال استفاده می شود ، DAC پخش از مدار خارج می شود و بای پس می شود. و سیگنال صوتی دیجتالی دیکد شده ،مستقیما و بدون تغییر در مسیر، از طریق کابل اپتیکال به آمپلیفایر می رسد. پس نیاز به آمپلیفایری دارید که ورودی اپتیکال داشته باشد. آمپی که ورودی اپتیکال داشته باشد بر روی خودش DAC هم دارد.

4. اگر آمپلیفایر شما ورودی اپتیکال نداشته باشد، شما می توانید از پروسسورها و پردازنده هایی استفاده کنید که ورودی اپتیکال دارند. در این هنگام سیگنال به صورت دیجیتال وارد پروسسور می شود و پس از پردازش به صورت آنالوگ و با کابل RCA خارج و به آمپ می رسد.

5. در خرید برخی محصولات که پورت های اپتیکال دارند، دقت کنید ممکن است نیاز به کابل اپتیکال مخصوص همان شرکت داشته باشید مثلا برخی پخش های آلپاین به این صورت هستند.

روش دیگر انتقال سیگنال صوتی بدون آسیب دیدن سیگنال صدا ، استفاده از کابل های XLR می باشد. این کابل ها سیگنال صوتی را به صورت آنالوگ منتقل می کنند و بیشتر در سیستم های صوتی خانگی استفاده می شوند. با این دسته از کابل های طول کابل را می توانید بسیار بلند در نظر بگیرید و با تبدیل هایی در ابتدا و انتهای مسیر آن را به کانکتورهای RCA تبدیل کنید. البته در این کابل های هم جنس کابل تاثیر گذار است.

xlr optical

کلام آخر :

 در آخر بایستی خدماتتان عرض کنیم استفاده از کابل اپتیکال یا نصب های دیجیتال واقعا در صدای نهایی تاثیر دارند و کاملا اختلافشان با نصب های آنالوگی در خودرو مشهود می باشد. و تغییرات صدا را در لحظه متوجه خواهید شد.

 

 

ارسال پیام

برای گداشتن نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید.

“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
قوانین سایت را مطالعه و قبول دارم
عضویت در خبرنامه سایت
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق