• ورود به حساب کاربری
  • ثبت نام
خانه >> بررسی ها >> آموزشی
کد بررسی :2039
  • 1305

جهتوری زاویه نصب تویترها

نویسنده:hamidjan
3 سال پیش
  • بررسی ها
  • نظرات کاربران
  • اطلاعات فنی قطعات این بررسی

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع روش‌های متداول نصب تویترها به همراه مزایا و معایب هر یک بپردازیم.

تعریف کلی از استریو:

وقتی‌که صدا از منبع صوتی رها می‌شود و به دو گوش ما می‌رسد، این صدا در صورتی استریو خواهد بود که هر دو گوش ما صدا را هم‌زمان باهم و با شدت و SPL یکسان بشنوند. درواقع ذهن و مغز ما طوری از صدا تصویرسازی و ایمیجینگ می‌کند که وقتی چشم‌ها را می‌بندیم جهت قرارگیری منبع صوتی را نتوانیم تشخیص دهیم. اگر توانستیم محل قرارگیری منبع را تشخیص دهیم یا اینکه بگویم صدای اسپیکر یک سمت از سمت دیگر بلندتر است، شرایط ایجاد و شنیدن صدای استریو به‌هم‌خورده است؛ که آرایش زمان‌بندی یا تایم الاینمنت Time Alignment در اینجا خودش را نشان می‌دهد. بهترین حالت برای شنیدن یک‌صدای استریو زمانی است که سر شنوده در محدوده میان دو اسپیکر و در فاصله‌ای یکسان از دو اسپیکر قرارگرفته باشد.

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIO

ولی این حالت در خودرو قابل‌دسترس نیست و شنونده نمی‌تواند بین دو صندلی بنشیند. پس برای حل این مشکل با استفاده از تایم الاینمنت یا جهت‌دهی اسپیکرها باید این شرایط استریویی را شبیه‌سازی و بازآفرینی کنیم؛ یعنی مثلاً اگر بخواهیم که صدا برای راننده دارای شرایط استریویی باشد، باید زمان پخش موزیک از اسپیکر سمت راست به مقدار بسیار کمی زودتر از اسپیکر سمت چپ پخش شود تا صدای پخش‌شده با توجه با اختلاف فاصله‌ای که صوت باید بپیماید، از هر دو اسپیکر به‌طور هم‌زمان به گوش راننده برسد.

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIO

حال با توجه به مطالب گفته‌شده جهتوری تویترها را چون طول‌موج‌های بسیار کوتاهی دارند و در کیفیت و SPL صدایی که شنیده می‌شود خیلی تأثیر دارند را بررسی کنیم و انواع حالت‌هایی که برای نصب تویتر در خودرو رایج است را بررسی می‌کنیم:

حالت اول:

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIO

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنیم در روش نصب نشان داده‌شده، جهت هر دو تویتر رو به سمت صورت راننده هست. در این حالت راننده بهترین و متناسب‌ترین صدا را در داخل خودرو می‌شنود; صدایی استریو.
این روش نصب مزایا و معایبی خاص خودش را دارد. از مزایای آن می‌توان به تنظیم صدای مختص راننده اشاره کرد که در دیگر نصب‌ها، ایمیجینگ و باورپذیری صدا این‌گونه و با این کیفیت نخواهد بود. در این حالت چون فاصله تویتر راست و چپ نسبت به سر راننده باهم متفاوت هستند نیاز است که از تایم الاینمینت یا تنظیم زمان پخش موزیک از اسپیکرها استفاده کرد تا صدای پخش‌شده از تویترهای راست و چپ در یک‌زمان به دو گوش راننده برسد. پس پخش مورداستفاده بایستی امکان تایم الاینمنت داشته باشد یا بایستی از پروسسور استفاده نمود که می‌شود به‌عنوان معایب این روش دانست چون هزینه را بالا می‌برد. مشکل بعدی اینکه دیگر سرنشینان ممکن است صدایی ایدئال نشنوند. مورد مشکل‌ساز دیگر نحوه نصب است که بایستی جهت تویترها مجزا تنظیم شوند و نیاز به ساخت استند برای تویتر هست. بهترین نتیجه در این حالت با استفاده از میکروفن برای تنظیم تایم الاینمت حاصل خواهد شد که به‌صورت خودکار و اتوتیون AUTO TUNE خطاهای آکوستیکی و تأخیرهای زمانی را اصلاح می‌کند. البته توصیه می‌شود برای ایمیجینگ و باورپذیری بهتر صدا، بهتر است میدرنج هم در کمترین فاصله در کنار تویتر نصب شود.

حالت دوم:

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIOدر این نوع نصب، جهت هر دو تویتر به سمت سرنشین مخالفش هست. در این حالت ایمیجیگ و باورپذیری صدا برای دو سرنشین جلویی یکسان هست و صدایی مشابه را می‌شنوند. این حالت نصب معمولاً به‌صورت نرمال در خودروها توسط نصاب‌ها نصب می‌شود. برای این حالت نیاز به تنظیم یا امکان خاصی در پخش نیست فقط کافی است جهتوری تویترها به سمت صورت سرنشین‌ها تنظیم شوند. ولی در این حالت صدای استریویی که هر سرنشین می‌شنود با صدای استریوی واقعی متفاوت هست. برای شنیدن صدای استریوی نرمال دو گوش فرد باید صدای واحدی که پخش می‌شود را هم‌زمان با دو گوش خود بشنوند. ولی در این حالت مثلاً برای سرنشین راننده، گوش راست صدا را از تویتر سمت راست می‌گیرد (فلش قرمزرنگ) و گوش چپ مقداری از صدا را از صدای منعکس‌شده از تویتر سمت راست پس از برخورد به شیشه سمت راننده می‌شنود (خط‌چین آبی‌رنگ) و بخش دیگری از صدا را با شدت کمتر از طریق تویتر سمت چپ به‌صورت ضعیف‌تر دریافت می‌کند (خط‌چین سبز). پس در این روش هم استفاده از تایم الاینمنت و میکروفن می‌تواند ایمیجینگ صدا را بهبود دهد.

حالت سوم:

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIO

در این حالت نصب تویترها طوری نصب‌شده‌اند که نقطه تلاقی راستای صدای پخش‌شده مابین سر راننده و سرنشین هست. این حالت یکی از بهترین حالت‌های نصب است. چون شدت صدا و SPL خط فلش قرمزرنگ بیشتر از دو خط‌چین سبز و آبی هست و برای هم‌شدت سازی صدای رسیده شده به گوش راننده و سرنشین استفاده از تایم الاینمنت می‌تواند مشکل شرایط استریوی ایدئال را حل کند. مزیت دیگر این روش رسیدن صدایی مشابه سرنشینان جلو به سرنشینان عقب هست البته درصورتی‌که راستای مرکزی تویترها دقیقاً به سمت صورت سرنشینان عقب در جهتی مخالف باشد.

حالت چهارم:

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIO این حالت نصب حالت پیش‌فرض نصب تویترها در خودروها به‌صورت فابریکی و کارخانه‌ای هست که معمولاً بر روی قاب آینه نصب می‌شوند. در این حالت راستای اصلی صدا به سمت شیشه مقابل و بازتابش آن به سمت سرنشین موافق هست (خط‌چین آبی‌رنگ) و راستای تضعیف‌شده آن (خط‌چین سبز) به سمت صورت سرنشین مخالف گسیل می‌شود. این حالت باعث ایجاد تعدیل در صدای تویتر می‌شود که برخی این تعدیل شدن را دوست دارند. در این حالت استفاده از تایم الاینمنت تأثیر زیادی در اصلاح اغتشاش صدای داخل خودرو خواهد گذاشت چون صدای ایجادی حاصل بازتاب‌های زیادی می‌باشد و تحت تأثیر شدید محیط آکوستیک داخل خودرو هست. در این بازتاب‌ها و برخورد فرکانس‌های صوتی با شیشه برخی فرکانس‌ها تضعیف و از دست می‌روند و برخی دیگر تقویت و تبدیل به پیک می‌شوند. مشکل اصلی این روش اغتشاش زیاد در صدا و ایجاد پیک و از دست رفتن جزئیات صدا می‌باشد و کلاً توصیه نمی‌شود.

حالت پنجم:

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIOاین نوع نصب یکی از خاص‌ترین نصب‌ها می‌شود. در این نصب تویتر سمت راست به سمت سرنشین و تویتر سمت چپ به سمت راننده می‌باشد. این روش نصب اگر همراه با تویتر مرکزی و سنتر باشد می‌تواند صدایی ایدئال را برای سرنشین‌های جلو ایجاد کند؛ که نیاز به تنظیم دقیق با تایم الاینمنت دارد. در این حالت می‌توان از تویترهایی مشابه تویترهایی که در سمت چپ و راست استفاده کردیم برای سنتر هم استفاده کنیم.

جهتوری نصب تویتر TWEETER PLACEMENT CAFEAUDIO CENTER STAGE

شما چه نوع نصبی را می‌پسندید؟ و با کدام‌یک از انواع نصب‌های گفته‌شده در این مقاله موافق هستید؟

 

 

ارسال پیام

برای گداشتن نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید.

“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
“اطلاعاتی موجود نمی باشد“
قوانین سایت را مطالعه و قبول دارم
عضویت در خبرنامه سایت
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق
دریافت تبلیغات و اطلاع رسانی مرتبط با سیستم های صوتی از طریق